Czy prywatne pożyczki są bezpieczne?

W tym artykule poruszymy kwestie związane z bezpieczeństwem zaciągania prywatnych pozabankowych pożyczek pod zastaw mieszkania czy innych nieruchomości. Czy należy się obawiać, a raczej kiedy należy się obawiać oddawania mieszkania jako zabezpieczenie pożyczki. Pożyczka pod zastaw nieruchomości nie zawsze musi być bezpieczna, jednak niemal zawsze kiedy jest niebezpieczna jest niezgodna z prawem. Mało osób o tym wie, że nie są bezradne w walce z firmami pożyczkowymi, zaznaczmy – nieuczciwymi firmami pożyczkowymi. Pożyczka prywatna pod zastaw mieszkania jest niebezpieczna, jeśli podpiszemy niewłaściwą umowę, ale nawet jeśli taką umowę podpiszemy to jest szansa na uniknięcie konfiskaty nieruchomości przez nieuczciwą firmę pożyczkową.
Ostatni czas to prawdziwy wysyp firm pożyczkowych, patrząc z etycznego punktu widzenia nastawionych na oskubanie Klienta. Dlaczego tak się dzieje? Większość firm pożyczkowych to firmy prowadzone w formie podmiotu bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. Co z tego, że ustawowy dopuszczalny procent obecnie dla pożyczek pieniężnych wynosi czterokrotność stopy lombardowej, czyli 10% w skali roku (na dzień 2016-01-16)? Skąd zatem bierze się fakt napędzania spirali zadłużenia? Otóż z nieuczciwego działania firm pożyczkowych, które potrafią obchodzić przepisy, aby uprawiać lichwę, bo tak należy nazwać ich działanie. Ale  dlaczego mamy mówić o firmach pożyczkowych? Powiedzmy również o bankach. Zatem powiemy i o jednych i o drugich, aby było sprawiedliwie – jednak o bankach w osobnym artykule, aby nie było za dużo treści do czytania w jednym miejscu. Czy firmy udzielające pożyczki z całkowitym kosztem powyżej 10% w skali roku to podmioty działające zgodnie z prawem? Na te pytania odpowiemy poniżej. Używając stwierdzeń niebezpieczna pożyczka mamy na myśli pożyczkę, która może być zagrożeniem dla Pożyczkobiorcy.

Kiedy pożyczka jest niebezpieczna?

Pożyczka staje się niebezpieczna dla Pożyczkobiorcy, jeśli już w momencie jej zaciągania posiadamy wiedzę, że nie jesteśmy w stanie spłacać pożyczki. Nie należy takiej pożyczki podejmować. Co innego, jeśli pożyczka np. pod zastaw mieszkania będzie przeznaczona nie na konsumpcję, a na pomnażanie pieniędzy,np. finansowanie działalności gospodarczej. Takie działanie daje realną szansę na rozwój Pożyczkobiorcy i możliwość bezproblemowej spłaty takiej pożyczki.

Jak poznać pożyczkę niebezpieczną?

Pożyczka niebezpieczna jest to pożyczka, której nie jesteśmy  w stanie spłacać. Zaciąganie takiej pożyczki wiąże się z ryzykiem. Proszę pamiętać, że ryzykiem jest przedmiot będący zabezpieczeniem pożyczki, czyli nieruchomość, np. mieszkanie, dom, działka. Naszym zdaniem pożyczka staje się niebezpieczna, kiedy jej wartość przekracza 30-50% rynkowej wartości nieruchomości.

Oprocentowanie pożyczki bezpiecznej?

Przepisy obowiązujące od lutego 2016r. mówią, że oprocentowanie całkowite wraz ze wszystkimi kosztami towarzyszącymi pożyczce, ale oprócz kosztów oprocentowania nie powinny przekraczać 30% rocznie, oraz 25% dla całkowitej kwoty pożyczki. My oferujemy Państwu znacznie niższe koszty pożyczki pod zastaw nieruchomości. Poza tym, proszę zwrócić uwagę, że na dzień pisania tego artykułu pożyczki ratalne np. Wonga, 3000zł na 12 miesięcy całkowity koszt pożyczki ok. 49% i jest to jeden z najniższych wskaźników na obecną chwilę!!! Przy czym warto zaznaczyć, że wymagane są dokumenty do uzyskania pożyczki, oraz, że dla krótkoterminowych pożyczek u powszechnie znanych firm oprocentowanie zaczyna się od ponad 200% rocznie! Korzystanie z takich pożyczek kończy się zazwyczaj tzw. pętlą zadłużenia, której można uniknąć i z której można wyjść np. za pomocą naszej pożyczki pod zastaw mieszkania lub pod zastaw innej nieruchomości.

Bezpieczna pożyczka.

My oferujemy bezpieczną pożyczkę, umowa jest sporządzona w obecności notariusza, rozłożoną na dogodne raty. Okres kredytowania jest dopasowany do możliwości spłaty przez Klienta. Kredyt po zastaw mieszkania lub pożyczka na remont, czy pożyczka pod zastaw nieruchomości daje nam solidne zabezpieczenie, zatem żądamy niskich odsetek.

Opłaty za opóźnienie w spłacie?

Uwaga na oprocentowanie za opóźnienie w spłacie pożyczki, tutaj tak naprawdę zarabiają firmy oferujące pożyczki z tzw. oprocentowaniem 0%, gdzie realny koszt pożyczek zawarty jest w opłatach okołopożyczkowych. Często opłaty takie są bardzo wysokie i prowadzą do niemożliwości spłaty takiej pożyczki. Tymczasem maksymalnie mogą wynosić nie więcej niż sześciokrotność stopy lombardowej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Podsumowanie.

Naszym zdaniem pożyczki prywatne są bezpieczne jeśli przestrzegamy kilku ważnych zasad. Te zasady są subiektywne i wynikają z naszego doświadczenia, oraz informacji uzyskanych od osób pracujących w różnych firmach pożyczkowych i małych i tych największych. Prosimy zatem wystrzegać się pożyczek:

  • które są oprocentowane na 0% – zazwyczaj opłaty po przekroczeniu terminu płatności są drakońskie,
  • krótkoterminowych – nawet nie zdajecie sobie Państwo sprawy jak szybko mija 30 czy 60 dni,
  • w których pobierane są wysokie opłaty wstępne, opłaty administracyjne – tzn takich gdzie pożyczkodawca nie ponosi kosztów, a pobiera wysokie koszty,
  • rolowanych z miesiąca na miesiąc – tutaj oprocentowanie od kilkuset do kilku tysięcy procent rocznie!
  • udzielanych w lombardach – one umieją obejść ustawę o limitach oprocentowania,
  • których całkowity koszt jest większy niż 30% rocznie – to jest nasz ocena na podstawie kilku lat obserwacji rynku pożyczek – większe oprocentowanie powoduje, że Klient czuje się oszukiwany, a nie na tym nam zależy.

W innym artykule odniesiemy się do pożyczek bankowych.